DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Archív : Z dějin módy

Z dějin módy
(Jižan č 2 strana 2 z roku 1983)
 
První pionýři vandrování neznali pokrývek , stanů ani kolíků.Pokrývkou jim bylo krátké sáčko „Pelerínka“ a nejčastěji hvězdnaté nebe. Později stočený pytel , zavěšený přes rameno , ve kterém mimo zápalek a misky na vaření nosili ukrytou i hubenou aprovisaci . To bylo před první světovou válkou .
Poválečná konjunktura Zaplavila Evropu r (1919) filmy z divokého západu . Nastala doba , kdy osmahlí muži i bleďoučké ženy byly oblečeny podle módy , kterou předpisovalo Červené eso , Býčí oko , první filmy . Napodobili své filmové miláčky . Do té doby se chodilo na toulky v obleku , který byl nejrůznější . Každý chodil v tom co měl , Nejčastěji manšestrové kalhoty , staré sáčko , čepice . Ti šťastnější měli klobouk zakoupený v „meziministerské komisi“. Dostaly se i „kochmašiny“ pocházející z Itálie a sloužící jako polní vařiče horských pluků. Z další vojenské vyřazené výstroje byly na skladě italské torny , šátky , plechovky na cukr a čaj , polní láhve a staré, často prostřílené stany . Přicházely také kolíky ke stanovým dílcům , polní lopatky a sekery . Klobouk se nosil tak, že jedna jeho strana byla přichycená nití nebo patentním knoflíkem ke kloboukovému dýnku . Ostatně tak byly nakresleny osoby Mayových spisů . Na toulky se vozily s sebou housle , mandolíny , řídčeji kytary a tak bylo vždy veselo .
Nikde na světě nebylo jistě tolik šerifů jako v létech 1919 – 1920 u nás v Čechách . Titul vybojovaný právem silnějšího anebo společným hlasováním dokumentovala šerifská hvězda . Tkalcovské závody nestačily vyrábět strakaté košile . Nosily se také černé s bílým lemováním . Staré velurové klobouky se zručným promáčknutím měnily v originál Stetsony a široké opasky okrášlené nejčastěji čalounickými cvočky byly nezbytným doplňkem výstroje .
Dlouhé otřásněné kalhoty nebo kožené legíny z doby kovbojské byly vystřídány střízlivějšími pumpkami . Širáky zvané sombréra byly zaměněny za měkké sportovní klobouky . Italské torny byly vyměněny ueskami . Staré vojenské chlebníky byly nahrazeny speciálními a opravdu důkladnými „kochmašiny“ pánvemi a kotlíky . Kovové opasky pomalu zanikly .Rozmohlo se nošení vysokých bot zvaných Kanadek . Přicházely i jiné praktické a nepraktické novinky . Nosily se „milrony“ pullowery , jako letní obuv byla doporučována gumoplátěná obuv zvaná kedska (do roku 1935 měla nadvládu , pak byla vystřídána koženou polobotkou ). Počátkem roku 1929 přišla do módy bílá námořnická čapka … Tato „Kanadská doba“ je pozoruhodná tím , že se poprvé objevil nový termín , který rychle zdomácněl , a to slovo – Tramp . 
Jižan č 2 strana 2 z roku 1983
Archív : Z dějin módy...
aktualizováno: 29.02.2024 10:22:15